Historia rodzinna na zamówienie
JAK SZUKAĆ PRZODKÓW?

MIKROHISTORIA nie zajmuje się prowadzeniem poszukiwań genealogicznych ani budowaniem drzew genealogicznych na zlecenie. Nasza praca nie ma charakteru naukowego, ale reporterski: spisujemy Państwa wspomnienia, archiwizujemy dokumenty i fotografie, wydając wszystko na Państwa użytek w książkach lub albumach, w formie opowieści i anegdot.

Poszukiwania genealogiczne nasi Klienci prowadzą we własnym zakresie. Często ich efekty od wielu lat leżą spakowane w kartonach lub trwają tylko na fiszkach pozostawionych przez nieżyjących już członków rodzin. Wielu naszych klientów nie interesują drzewa genealogiczne, a jedynie zachowanie dla potomnych wspomnień z dzieciństwa,wspomnień o dziadkach, przygotowanie pamiątkowej książki dla seniorów rodu itp.

Aby pomóc tym z Państwa, którzy chcieliby poznać dzieje własnej rodziny, a nie rozpoczęli jeszcze badań, podajemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić poszukiwania.

 

 

RODZINA
Najważniejszym i pierwszym źródłem poszukiwań przodków zawsze jest rodzina, zarówno bliższa, jak i dalsza. Rozmowy z najstarszymi jej członkami mogą naprowadzić nas na wiele ciekawych tropów. Poszukiwania w gronie rodzinnym warto prowadzić oglądając stare fotografie, co bardzo ułatwia skojarzenia i łatwiej przywodzi w pamięci kolejne osoby z przeszłości.

ARCHIWA
Cenne informacje na temat przodków znajdują się w archiwach parafialnych, diecezjalnych i państwowych. Archiwa udostępniają księgi, które się zachowały, można również zlecić poszukiwania pracownikom archiwów.
Zabierając się do poszukiwań w archiwach warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż ręczne pismo sprzed setek lat może początkowo sprawiać olbrzymie trudności w jego odczytaniu.

HISTORIA MIAST
Poszukując przodków, warto przejrzeć miejscowe opracowania historyczne – kto wie, może i tam znajdziemy kogoś noszące nasze nazwisko i po nitce do kłębka uda się odnaleźć pokrewieństwo?

INTERNET
Warto wpisać poszukiwane nazwisko w internetową wyszukiwarkę – ten prosty zabieg może czasem przynieść ciekawe efekty. Warto również nawiązać kontakt z osobami noszące poszukiwane przez nazwisko, na przykład poprzez portale społecznościowe. Może się okazać, że ktoś z nich prowadził już badania, a my jesteśmy brakującym ogniwem?
Poza tymi podstawowymi czynnościami, warto również zajrzeć na specjalistyczne strony. W internecie sporo jest stron genealogicznych, na których prowadzone są fora dla osób poszukujących. Najciekawszą ofertę oferuje amerykański serwis www.ancestry.com, niestety – płatny, ale za to posiadający olbrzymią bazę dokumentów z USA i Europy. W poszukiwaniu przeszłości warto również przejrzeć biblioteki cyfrowe (na przykład Wielkopolskiej Bibiliteki Cyfrowej), gdzie poza książkami zarchiwizowana jest również prasa lokalna oraz systemy indeksujące zawarte małżeństwa (na przykład Poznan Project).
W Polsce działają również osoby, zajmujące się poszukiwaniem przodków na zlecenie. O dobrych i złych stronach tej metody poczytać można na stronie http://www.ornatowski.com/sea.htm Tam również znajdą Państwo wykaz osób profesjonalnie zajmujących się poszukiwaniami genealogicznymi.


JEŚLI SIĘ NIE UDA
Jeśli nie uda się odnaleźć krewnych z dalekiej przeszłości, warto zadbać przynajmniej o wspomnienia dla swoich dzieci i wnuków. Bardzo chętnie przyjedziemy do Państwa, porozmawiamy o Państwa wspomnieniach, o rodzicach i dziadkach, uzupełnimy to starymi fotografiami i wydamy w książce dla następnych pokoleń – żeby już nikt w przyszłości nie miał kłopotu z odpowiedzią na pytanie, kim jest i skąd pochodzi.